Banská Bystrica vyhrala v Poprade 6:5 po nájazdoch, rozhodol Handzuš

27.11.2012 Celý región

Poprad 27. novembra (TASR) - Diváci v Poprade boli svedkami neuveriteľného hokejového divadla s dramatickou zápletkou a bohatou gólovou úrodou. Už v 29. sekunde získal Poprad po nedovolenom zákroku výhodu trestného strieľania, ktoré však Balán po prízemnej strele na vedúci gól nepremenil. Hoci sa v ďalších minútach domáci schuti zahryzli do svojho súpera, gól padol na druhej strane, keď nevinnú strelu Jankoviča pustil Sidor za svoj chrbát. Neistý Sidor sa nevyznamenal ani pri presilovke hostí o dvoch hráčov, keď inkasoval druhýkrát po strele Kubku od modrej. Pred prvou prestávkou sa trafil na druhej strane do vinkla Tomas a vrátil domácich späť do hry.

Čo nestihli Popradčania v úvodnej časti, vynahradili si v úvode prostrednej. Po šikovnej kombinácii dorazil puk za čiaru Hvila a začínalo sa odznova. Domáci sa však z vyrovnania dlho netešili. V 26. minúte zabudli trestuhodne obrancovia na voľného Luntera, ktorý švihom z medzikružia nedal Sidorovi šancu. Ani tých však vedenie dlho nezahrialo, pretože už o minútu na to unikol Jabrocký a bekhendovým švihom opäť vyrovnal. Popradčania naďalej búšili do súpera a vytvorili si niekoľko sľubných šancí, ale gól padol opäť na druhej strane. Lunter vyslal z väčšej vzdialenosti strelu, ktorá prekvapujúco opäť skončila za chrbátom Sidora. Kým domácim tento jav uberal na psychických silách, Bystričania sa snažili častou streľbou využiť tento jav na dosiahnutie ďalších gólov. Popradčania však napriek tomuto hendikepu preukázali obrovskú vôľu po víťazstve, keď nielenže opäť vyrovnali, ale v rozpätí minúty dokonca otočili skóre vo svoj prospech. Všetko zariadil prvý útok domácich, keď góly Vandasa a Hvilu padli do prázdnej bránky po dokonalom vyšachovaní bystrickej obrany. Slipčenko sa po piatom góle nechal vystriedať Dzubinom.

V úvode tretej časti po fauloch domácich získali Bystričania 2-minútovú výhodu o dvoch hráčov, ktorú však Poprad obetavo ubránil. Tú ďalšiu však hostia už dokázali využiť, keď sa puk z hokejky Lukacevica zastavil až za chrbátom slabo chytajúceho Sidora. V závere tretiny hrali obaja súperi opatrne, aby pri prílišnej snahe o víťazstvo neinkasovali rozhodujúci gól do svojej bránky.

Rozhodnutie museli priniesť až samostatné nájazdy, v ktorých Handzuš rozhodol o víťazstve Banskej Bystrice.

HK Poprad - HC'05 Banská Bystrica 5:6 po sam. nájazdoch (1:2, 4:2, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. R. Tomas (Klouda, Kovačevič), 22. Hvila (Klouda, Vandas), 27. Jabrocký (Klouda, D. Buc), 38. Vandas (Balán, Hvila), 38. Hvila (Vandas, R. Suchý) - 10. B. Jankovič (Nemček, Predajniansky), 14. Kubka (Bambúch), 26. Lunter (Predajniansky, Handzuš), 32. Lunter (Handzuš, M. Hudec), 51. Lukacevic (Kubka, M. Hudec), rozhodujúci sam. nájazd Handzuš
Vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše: Lunter (B. Bystrica) 10 min za napadnutie hlavy a krku
presilovky: 1:2
rozhodovali: Müllner -Junek, Tornay
1643 divákov

Poprad: Sidor - M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, Jáchym, J. Špelda, M. Kurali, D. Kramár - Vandas, Balán, Hvila - R. Tomas, Klouda, D. Buc - Matúš Paločko, Koskinen, Jabrocký - Gríger, S. Takáč, Homa
Banská Bystrica: Slipčenko (38. Dzubina) - M. Styk, Richter, Bambúch, Kubka, Novajovský, J. Predajniansky, Zigo, Ketner - Lunter, Handzuš, Hudec - Juraj Sýkora, Heizer, Lukacevic - Nemček, Češík, B. Jankovič - Marcinek, Petro, Šimun

Hlasy trénerov:

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Nie som spokojný s výkonom ani s výsledkom. Pozitívom bolo akurát, že sme sa zo stavu 0:2 dostali do vedenia 5:4. Musím povedať, že 3-4 góly boli z kategórie lacných, keď padli z väčších vzdialeností."

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Získali sme pre nás veľmi dôležité dva body. Prvé dve tretiny boli z našej strany kostrbaté. Bolo tam veľa chýb a strednom a obrannom pásme. V tretej tretine sme sa skonsolidovali a bolo to z našej strany lepšie."

HK 36 Skalica - MsHK DOXXbet Žilina 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)
Góly: 11. Preisinger (Pálffy, R. Školiak), 16. Kutálek (Pálffy, M. Sloboda), 18. I. Ďatelinka (R. Školiak, Pálffy), 29. Preisinger (R. Školiak, Pálffy), 50. Kutálek (Pálffy, Stieler), 51. Preisinger (R. Školiak, Pálffy) - 19. Valášek (T. Sýkora, M. Drevenák), 28. V. Škoda (T. Varga, Harant), 37. K. Jass (T. Varga)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: M. Kokavec (Žilina) 10 min za nesp. správanie
presilovky: 3:0
oslabenia: 1:0
rozhodovali: J. Konc - Kacej, Brath
1586 divákov

Skalica: Trenčan - Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Jaborník, Trška, M. Srnec - Pálffy, R. Školiak, Preisinger - Lažo, Stieler, M. Sloboda - Kutálek, Holovič, R. Konečný - Klejna, Bezúch
Žilina: Johanes - Rúfus, Harant, Brcko, D. Devečka, J. Dlouhý, Leško, Sekáč - M. Kokavec, V. Škoda, T. Varga - T. Sýkora, Valášek, M. Drevenák - K. Jass, O. Ďuriš, T. Troliga - Staňo, Drábek

ŠHK 37 Piešťany - Dukla Trenčín 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 24. Stupka (Mertel, Lisoň) - 20. Marosz (T. Klíma), 58. P. Kopecký (Jakúbek, Broska)
Vylúčení: 4:5 na 2 min
rozhodovali: D. Konc - J.Tvrdoň, Výleta
2310 divákov

Piešťany: Tomek - V. Urban, Brňák, R. Filip, A. Kolník, A. Hruška, Bučka, K. Grman - Chylo, T. Melichárek, Haring - J. Ručkay, Peško, H. Ručkay - Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji - Lisoň, Mertel, Stupka - Mišura
Trenčín: Kristín - Pozník, E. Bagin, J. Koma, E. Bednár, Imrich, T. Bokroš, Habšuda, Nemčík - Sojčík, Marosz, Tybor - Jakúbek, Lelkeš, J. Pardavý st. - Šišovský, Broska, T. Klíma - Adamec, P. Kopecký, B. Mravík

HC Košice - MHC Mountfield Martin 9:0 (2:0, 3:0, 4:0)
Góly: 9. Kolba (Marek Slovák, Bulík), 14. Jokeľ (Spilar), 30. O. Gmitter (T. Marcinko, Jokeľ), 31. R. Jenčík (Kolba), 35. Š. Novotný, 41. Marcel Haščák (Jenčík, Bulík), 43. Pašek (Martin Chovan Svitana), 51. Marcel Haščák (R. Jenčík, Bulík), 57. Marcel Haščák (R. Jenčík, Bulík)
Vylúčení: 3:3 na 2 min
rozhodovali: Bachúrik - Kalina, Smrek
3369 divákov

Košice: Hylák (43. Riečický) - Michal Novák, M. Takáč, Kolba, Deyl, M. Macejko, Šeda, od 43. min Martin Chovan - Marcel Haščák, Bulík, R. Jenčík - Š. Novotný, Marek Slovák, Matúš Chovan - Spilar, T. Marcinko, Jokeľ - O. Gmitter, Pašek, P. Svitana
Martin: Volentier (31. min Šúrek) - Zošiak, A. Novotný, Tupý, R. Pukalovič ml., Zukal, S. Hriňa, A. Beňa, M. Danko - J. Markovič, Dírer, Michal Važan - Murček, M. Hollý, Mikušovič - M. Jonák, M. Horský, Alexejev - Jozef Kentoš, R. Slávik, Hús

HKm Zvolen - HK Nitra 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly: 14. P. Huňady (Martin Ďaloga, J. Mucha) - 23. R. Tománek (Stümpel, Mašlonka), 49. R. Tománek (P. König, Nádašdi)
Vylúčení: 7:9 na 2 min
presilovky: 0:2
rozhodovali: Lauff - Bogdaň, Smerek
2729 divákov

Zvolen: Šimko - P. Hraško, Juraško, Obšut, J. Mucha, L. Pokovič, Ťavoda, Pichnarčík - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga - L. Zuzin, P. Huňady, Síkela
Nitra: M. Laco - P. König, Nádašdi, Vosátko, Ordzovenský, Rais, Trefný, od 27. min Hrnka - Jokila, T. Chrenko, M. Kováčik - R. Tománek, Stümpel, Mašlonka - Martin Segľa, Hamrák, Podstavek - Kmeč, E. Piatak, Pupák

Zvolen 27. november (TASR) - Súboj vedúcich mužstiev tabuľky mal divákov nadchnúť, ako inak, na zvolenskom ľade sa zišla slovenská elita, no prílišná opatrnosť zväzovala hráčom ruky a nohy, a tak gólov nepribúdalo. V úvodných dvoch tretinách padli len dva a oba boli vyústením snahy toho ktorého mužstva.

V prvej tretine si Zvolenčania streliť gól zaslúžili, postaral sa oň v 14. min Huňady po krásnej akcii, do ktorej sa vložil predovšetkým Ďaloga presnou nahrávkou, a potom samotný Huňady strelou i bleskovou bekhendovou dorážkou. V druhej tretine sa obraz hry zmenil, Nitra pridala a Tománek v 23. min vyrovnal. Presilovkovému gólu predchádzala bojovnosť Tománka na modrej, puk udržal v útočnej tretine, prihral Stümpelovi a po jeho strele, ktorú zlikvidoval Šimko, puk dorazil do siete. Zvolenčania sa tak trochu dostali do streleckej krízy, v prvej tretine mohli Laca prekonať Brabenec, v 7. min, vzápätí Pokovič rozozvučal žŕdku. V 11. min zasa ohrozil nádejne nitriansku bránku Škvaridlo v presilovke a až Huňady sa v 14. min žiadúco presadil. Nitrania akoby čakali na svoju príležitosť a veľa v prvej tretine nevykúzlili. Jedine Piataka mohol v 19. min v oslabení mrzieť samostatný nájazd, pri ktorom vynikol reflex Šimka.

V druhej tretine nastal pomerne zjavný obrat, okrem Tománkovho gólu premrhal Mašlonka v 28. min ďalší samostatný nájazd Nitranov a dve na seba nalepené tutovky Königa v 34. min dokonale vystrašili súpera. Zvolenčania sa 'prekopali' k bránke hlavne pri šanci Škvaridla v presilovke v 26. min, inak im viazla po nádejných kombináciách finálna nahrávka, alebo chýbala presnejšia strela. Začiatok tretej tretiny poznačila žŕdka hosťujúceho Tománka i presilovka Zvolena s obrovskou šancou Škvaridla.

V 48. min sa ponúkla hosťom presilovka piatich na troch v trvaní 40 s, využili však až tú nasledujúcu s výhodou jedného hráča, keď sa zblízka presadil v 49. min Tománek a odmenil tak učebnicový prienik Königa. Zvolenčania korčuľovali v ústrety prvej domácej prehry v normálnom hracom čase, odvrátiť sa ju snažil Chovan v 52. min ukážkovým sólom, potom Škvaridlo nepresnou strelou, aj v 40 s trvajúcej power play, no márne.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Neodohrali sme kvalitné stretnutie, chýbala iskra, väčšia ctižiadostivosť, možno sme nestrávili eugfóriu z predchádzajúceho derby v Bystrici. O výsledku rozhodlo nevyužívanie šancí, mali sme ich dosť na to, aby sme sa aj cez presilovky presadili, no opak bol pravdou. Úspech balancuje na tenkom ľade, koncentrácia k tomuto zápasu nebola dobrá, aj preto sme prišli o body. Zdroje hráčov nie sú nevyčerpateľné, napriek dobrej trénovanosti. Nitra sa sama nezdolala, sama si góly nestrelila, my sme jej konto viac nezaťažili, prehru sme si zaslúžili."

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Odohrali sme vyrovnaný zápas, v prvej tretine sme dobre nekorčuľovali, nechávali veľa priestoru súperovi. V druhej sme sa zlepšili, vyrovnali a v tretej tretine bojovnosťou, šťastím, dobrou obrannou hrou sme si víťazstvo priklonili na našu stranu."

Roman Tománek, strelec dvoch gólov Nitry: "Ťažký zápas, boli sme v ňom šťastnejší. Zvolenu sme zobrali tri body na jeho ľade ako jediní, no my sa na to takto nepozeráme. Zvolen vedie jasne, pre nás je však dôležitejšie, aby sme si vytvorili čo najlepšiu pozíciu pred play off. Chceme napredovať, ochota tímu bola jasná, do Zvolena sme cestovali za tromi bodmi. Ja mám aj šťastie, v správnu chvíľu sa mi puk odrazil na správne miesto. Pocit zdolať prvého v tabuľke je niečo špecifické, no súťaž pokračuje, treba sa nám čo najrýchlejšie zregenerovať."

Andrej Podkonický, útočník Zvolena: "Snažíme sa, aby sme sa neuspokojili, hrali rovnako a neustále sa zlepšovali, najdôležitejšie bude play off. Tretia a štvrtá lajna nám hrala výborne, podstatné boli presilovky, nešli nám, snažili sa s tým aj bojovať, no nevyšlo nám to. Prehrali sme, doma sme nechceli, no bohužiaľ."